1. Nazywaj rzeczy po imieniu: co się z tobą działo lub czego byłeś świadkiem – czy to było straszne, brutalne, nieludzkie, przerażające, okrutne? Czy to była przemoc? Czy pojawiło się poczucie utraty kontroli?
2. Porozmawiaj z tymi, którym ufasz, z tymi, którzy cię rozumieją, z tymi, którzy również byli świadkami tego samego zdarzenia, z tymi, z którymi czujesz się bezpiecznie. Opowiedz o wszystkim. Poproś twojego rozmówcę o to, czego naprawdę potrzebujesz: milczącej obecności, emocjonalnej informacji zwrotnej, dzielenia się doświadczeniami, wsparcia w postaci kontaktu fizycznego, okazania pomocy i udzielenia praktycznej porady, wsparcia informacyjnego, pomocy w zwróceniu się do odpowiednich specjalistów.
4. Pozwolenie sobie na uczucia jest trudniejsze niż się wydaje. Emocje są wyznacznikiem tego, co dzieje się z nami w kontakcie ze światem zewnętrznym, są okazją do zrozumienia, jakie nasze potrzeby w tym kontakcie nie są zaspokajane. Emocje mogą być intensywne, ale nie powinny być destrukcyjne. Płacz, jeśli chcesz płakać, tup nogami, jeśli jesteś zły, tęsknij za utraconym poczuciem bezpieczeństwa. Niezależnie od uczuć, zadaj sobie pytanie, co mogłoby być dla ciebie wsparciem w tej chwili, gdybyś czuł się (tutaj wstaw opis swojego stanu emocjonalnego).